Դատախազությունը պետությանը վերադարձրեց Ծաղկաձոր համայնքում գտնվող շուրջ 20000 քմ մակերեսով անտառային տարածքը
14/03/2024
Կառավարության այսօրվա նիստի չզեկուցվող հարցերից մեկով՝ Ծաղկաձոր համայնքում գտնվող շուրջ 20000 քմ մակերեսով հողամասն (սկզբնական նպատակային նշանակությունը՝ անտառային տարածք) ամրացվեց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության պետական գույքի կառավարման կոմիտեին:
Հիշեցնենք, որ 2023 թվականի ապրիլի 6-ին Հակակոռուպցիոն քաղաքացիական դատարանը բավարարել էր Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցը, որով պահանջվում էր՝
• Անվավեր ճանաչել 2007 թվականի մայիսի 26-ի աճուրդը.
• Որպես հետևանք՝ անվավեր ճանաչել այդ ժամանակ Կոտայքի մարզպետի պաշտոնը զբաղեցրած անձի՝ Կավալենկո Շահգալդյանի և Սամվել Մայրապետյանի միջև 2007 թվականի մայիսի 31-ին կնքված հողամասի առուվաճառքի պայմանագիրը, դրա հիման վրա կատարված՝ Ծաղկաձոր համայնքում գտնվող մոտ 20000 քմ հողամասի նկատմամբ Սամվել Մայրապետյանի սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:
37 մլն 593 հազար դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով շուրջ 20000 քմ մակերեսով «հատուկ պահպանվող տարածք» նպատակային նշանակությամբ հողամասի (անտառային տարածքի) նկատմամբ գրանցվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը:

Прокуратура вернула государству лесной участок площадью 20 тысяч квадратных метров в Цахкадзорcкой общине
14/03/2024
В качестве одного из вопросов сегодняшнего заседания Правительства, не подлежащий отчетности земельный участок, площадью 20 000 квадратных метров находящийся в общине Цахкадзор (первоначальное назначение: лесной участок) находящийся под ведомством Комитета по управлению государственным имуществом Министерства территориального управления и инфраструктуры РА.
Напомним, 6 апреля 2023 года Антикоррупционный гражданский суд удовлетворил иск Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры, по которому требовалось:
Аннулировать аукцион от 26 мая 2007 года.
Как следствие, признать недействительным договор купли-продажи земли, подписанный 31 мая 2007 года между Коваленко Шахгалдяном и Самвелом Майрапетяном, занимавшим на тот момент должность губернатора Котайкской области, и государственную регистрацию права собственности Самвела Майрапетяна на земельный участок площадью 20 000 кв. земля в общине Цахкадзор.
Зарегистрировано право собственности Республики Армения на земельный участок (лесной участок) с назначением «Особо охраняемая территория» площадью около 20 000 квадратных метров и кадастровой стоимостью, близкой к рыночной стоимости 37 миллионов 593 тыс. драмов.