Գլխավոր դատախազին առընթեր որակավորման հանձնաժողովը 2023 թվականին անցկացրել է 15 մրցույթ, 35՝ ատեստավորում. մասնակցել է 256 անձ
18/01/2024
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազին առընթեր որակավորման հանձնաժողովը (այսուհետ՝ Հանձնաժողով) 2023 թվականին գումարել է 38 նիստ:
38 նիստերի ընթացքում Հանձնաժողովն անցկացրել է.
• Մեկ բաց մրցույթ՝ դատախազների թեկնածությունների ցուցակը համալրելու նպատակով:
Բաց մրցույթին մասնակցելու համար հայտ է ներկայացրել 102 անձ, որոնցից 32-ը չեն ներկայացել մրցույթին: Բաց մրցույթին ներկայացած 70 հայտատուներից 13-ի վերաբերյալ Հանձնաժողովը ՀՀ գլխավոր դատախազին ներկայացրել է դրական եզրակացություն՝ դատախազների թեկնածությունների ցուցակում ընդգրկելու վերաբերյալ: Դրական եզրակացություն ստացած 13 հայտատուին Գլխավոր դատախազն ընդգրկել է դատախազների թեկնածությունների ցուցակում. դատախազների թեկնածությունների ցուցակում ընդգրկված 11 անձ Արդարադատության ակադեմիայում անցել է ուսումնառություն, իսկ 2-ն ազատված են եղել ուսումնառությունից:
• Երկու մրցույթ՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթներ իրականացնող դատախազների թեկնածությունների ցուցակի համալրման նպատակով:
Երկու մրցույթին մասնակցելու համար դիմել է 14 քաղաքացի: Հանձնաժողովը 3 անձի վերաբերյալ ներկայացրել է դրական եզրակացություն: Գլխավոր դատախազի հրամանով՝ մեկն է ընդգրկվել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթներ իրականացնող դատախազների թեկնածությունների ցուցակում (2-ը բարեվարքությանը չեն համապատասխանել) և ուղարկվել Արդարադատության ակադեմիա՝ ուսումնառության:
• 12 փակ մրցույթ՝ դատախազների թեկնածությունների և (կամ) դատախազների ծառայողական առաջխաղացման ցուցակները համալրելու նպատակով:
2023 թվականին փակ մրցույթին մասնակցել է 26 դիմորդ, որից 17-ի վերաբերյալ Հանձնաժողովը ՀՀ գլխավոր դատախազին ներկայացրել է դրական եզրակացություն՝ դատախազների թեկնածությունների ցուցակում ընդգրկելու համար. դրական եզրակացություն ստացած դիմորդներից 9-ն ընդգրկվել է նաև դատախազների ծառայողական առաջխաղացման ցուցակներում:
• 18 հերթական ատեստավորում, որին ներկայացել է 98 դատախազ:
Հանձնաժողովի որոշումների համաձայն՝ 63 դատախազ համապատասխանել է զբաղեցրած պաշտոնին, 10-ը համապատասխանել է զբաղեցրած պաշտոնին և ընդգրկվել ծառայողական առաջխաղացման ցուցակներում, 11-ը համապատասխանել է զբաղեցրած պաշտոնին՝ լրացուցիչ վերապատրաստում անցնելու պայմանով, 2-ը համապատասխանել է զբաղեցրած պաշտոնին և ՀՀ գլխավոր դատախազին միջնորդություն է ներկայացվել նրանց արտահերթ դասային աստիճան շնորհելու վերաբերյալ, 8-ը չի համապատասխանել զբաղեցրած պաշտոնին և ՀՀ գլխավոր դատախազին միջնորդություն է ներկայացվել նրանց ավելի ցածր պաշտոնի փոխադրելու վերաբերյալ, 4-ը չի համապատասխանել զբաղեցրած պաշտոնին և ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամաններով` նրանք ազատվել են զբաղեցրած պաշտոններից:
• Գլխավոր դատախազի 08.05.2023 թվականի N 189-Ա և 27.06.2023 թվականի N 272-Ա հրամանների համաձայն՝ անցկացվել է 3 արտահերթ ատեստավորում, որոնց ներկայացել է 14 դատախազ:
Հանձնաժողովի որոշումների համաձայն՝ 7 դատախազ համապատասխանել է զբաղեցրած պաշտոնին, 3-ը համապատասխանել է զբաղեցրած պաշտոնին՝ լրացուցիչ վերապատրաստում անցնելու պայմանով, 1-ը չի համապատասխանել զբաղեցրած պաշտոնին և ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամաններով՝ փոխադրվել են ավելի ցածր պաշտոնի, 3-ը՝ չի համապատասխանել զբաղեցրած պաշտոնին և ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամաններով՝ ազատվել են զբաղեցրած պաշտոններից:
• 14 արտահերթ ատեստավորում, որին ներկայացել է 34 դատախազ:
Հանձնաժողովի որոշումների համաձայն՝ 33 դատախազի վերաբերյալ տրվել է դրական եզրակացություն՝ առաջխաղացման ցուցակներում ընդգրկելու համար, 1-ի վերաբերյալ տրվել է բացասական եզրակացություն՝ առաջխաղացման ցուցակում ընդգրկելու համար:
Վերոնշյալ բոլոր մրցույթներին մասնակցելու պարտադիր նախապայման է հանդիսացել բարեվարքության ստուգում անցած լինելը:

The Qualification Committee attached to the Prosecutor General held 15 competitions, 35 attestations in 2023. 256 people participated
18/01/2024
The Qualification Committee attached to the Prosecutor General (hereinafter referred to as the “Committee”) convened 38 sessions during 2013.
During 38 sessions, the Commission held:
One open competition in order to complete the list of candidates for prosecutors. 102 people applied to participate in the open competition, 32 thereof did not appear in the competition. The Commission submitted a positive conclusion to the Prosecutor General of the RA about 13 of the 70 applicants on their inclusion in the list of candidates for prosecutors. The Prosecutor General included 13 applicants who received a positive conclusion in the list of candidates for prosecutors. 11 persons included in the list of candidates for prosecutors have completed studies at the Academy of Justice, and 2 were exempted from studies.
Two competitions for completing the list of candidates for prosecutors performing functions aimed at confiscation of property of illegal origin.
14 citizens applied to participate in two competitions. The Committee presented a positive conclusion regarding 3 persons. By the order of the Prosecutor General, one was included in the list of candidates for prosecutors performing functions aimed at confiscation of property of illegal origin (2 did not meet the integrity requirements) and was sent to the Academy of Justice for study.
12 closed competitions for completing the lists of candidates for prosecutors and/or their official promotion.
18 regular attestations, to which 98 prosecutors appeared.
Pursuant to the Committee’s decisions, 63 prosecutors were competent for the position held, 10 were competent for the position held and were included in the official promotion lists, 11 were competent for the position held with the condition of participating in an additional training, 2 were competent for the position held and a motion was filed to the RA Prosecutor General on conferring a class rank on extraordinary basis, 8 were not competent for the position held and a motion was filed to the RA Prosecutor General on transferring them to a lower position, 4 were not competent for the position held and were released from their positions by the RA Prosecutor General’s orders.
Pursuant to the Prosecutor General’s orders № 189-A of 08.05.2023 and № 272-A, dated 27.06.2023, 3 attestations on extraordinary basis were held, to which 14 prosecutors appeared.
Pursuant to the Committee’s decisions, 7 prosecutors were competent for the position held, 3 were competent for the position held with the condition of participating in an additional training, 1 was not competent for the position held and was transferred to a lower position, 3 were nor competent for the position held and were released from their positions.
14 attestations on extraordinary basis, 34 prosecutors appeared at which.
Pursuant to the Committee’s decisions, a positive conclusion was given for 33 prosecutors to be included in the promotion lists, a negative conclusion was given to 1 one to be included in the promotion list.