Գլխավոր դատախազին առընթեր որակավորման հանձնաժողովը 2023 թվականին անցկացրել է 15 մրցույթ, 35՝ ատեստավորում. մասնակցել է 256 անձ
18/01/2024
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազին առընթեր որակավորման հանձնաժողովը (այսուհետ՝ Հանձնաժողով) 2023 թվականին գումարել է 38 նիստ:
38 նիստերի ընթացքում Հանձնաժողովն անցկացրել է.
• Մեկ բաց մրցույթ՝ դատախազների թեկնածությունների ցուցակը համալրելու նպատակով:
Բաց մրցույթին մասնակցելու համար հայտ է ներկայացրել 102 անձ, որոնցից 32-ը չեն ներկայացել մրցույթին: Բաց մրցույթին ներկայացած 70 հայտատուներից 13-ի վերաբերյալ Հանձնաժողովը ՀՀ գլխավոր դատախազին ներկայացրել է դրական եզրակացություն՝ դատախազների թեկնածությունների ցուցակում ընդգրկելու վերաբերյալ: Դրական եզրակացություն ստացած 13 հայտատուին Գլխավոր դատախազն ընդգրկել է դատախազների թեկնածությունների ցուցակում. դատախազների թեկնածությունների ցուցակում ընդգրկված 11 անձ Արդարադատության ակադեմիայում անցել է ուսումնառություն, իսկ 2-ն ազատված են եղել ուսումնառությունից:
• Երկու մրցույթ՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթներ իրականացնող դատախազների թեկնածությունների ցուցակի համալրման նպատակով:
Երկու մրցույթին մասնակցելու համար դիմել է 14 քաղաքացի: Հանձնաժողովը 3 անձի վերաբերյալ ներկայացրել է դրական եզրակացություն: Գլխավոր դատախազի հրամանով՝ մեկն է ընդգրկվել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթներ իրականացնող դատախազների թեկնածությունների ցուցակում (2-ը բարեվարքությանը չեն համապատասխանել) և ուղարկվել Արդարադատության ակադեմիա՝ ուսումնառության:
• 12 փակ մրցույթ՝ դատախազների թեկնածությունների և (կամ) դատախազների ծառայողական առաջխաղացման ցուցակները համալրելու նպատակով:
2023 թվականին փակ մրցույթին մասնակցել է 26 դիմորդ, որից 17-ի վերաբերյալ Հանձնաժողովը ՀՀ գլխավոր դատախազին ներկայացրել է դրական եզրակացություն՝ դատախազների թեկնածությունների ցուցակում ընդգրկելու համար. դրական եզրակացություն ստացած դիմորդներից 9-ն ընդգրկվել է նաև դատախազների ծառայողական առաջխաղացման ցուցակներում:
• 18 հերթական ատեստավորում, որին ներկայացել է 98 դատախազ:
Հանձնաժողովի որոշումների համաձայն՝ 63 դատախազ համապատասխանել է զբաղեցրած պաշտոնին, 10-ը համապատասխանել է զբաղեցրած պաշտոնին և ընդգրկվել ծառայողական առաջխաղացման ցուցակներում, 11-ը համապատասխանել է զբաղեցրած պաշտոնին՝ լրացուցիչ վերապատրաստում անցնելու պայմանով, 2-ը համապատասխանել է զբաղեցրած պաշտոնին և ՀՀ գլխավոր դատախազին միջնորդություն է ներկայացվել նրանց արտահերթ դասային աստիճան շնորհելու վերաբերյալ, 8-ը չի համապատասխանել զբաղեցրած պաշտոնին և ՀՀ գլխավոր դատախազին միջնորդություն է ներկայացվել նրանց ավելի ցածր պաշտոնի փոխադրելու վերաբերյալ, 4-ը չի համապատասխանել զբաղեցրած պաշտոնին և ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամաններով` նրանք ազատվել են զբաղեցրած պաշտոններից:
• Գլխավոր դատախազի 08.05.2023 թվականի N 189-Ա և 27.06.2023 թվականի N 272-Ա հրամանների համաձայն՝ անցկացվել է 3 արտահերթ ատեստավորում, որոնց ներկայացել է 14 դատախազ:
Հանձնաժողովի որոշումների համաձայն՝ 7 դատախազ համապատասխանել է զբաղեցրած պաշտոնին, 3-ը համապատասխանել է զբաղեցրած պաշտոնին՝ լրացուցիչ վերապատրաստում անցնելու պայմանով, 1-ը չի համապատասխանել զբաղեցրած պաշտոնին և ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամաններով՝ փոխադրվել են ավելի ցածր պաշտոնի, 3-ը՝ չի համապատասխանել զբաղեցրած պաշտոնին և ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամաններով՝ ազատվել են զբաղեցրած պաշտոններից:
• 14 արտահերթ ատեստավորում, որին ներկայացել է 34 դատախազ:
Հանձնաժողովի որոշումների համաձայն՝ 33 դատախազի վերաբերյալ տրվել է դրական եզրակացություն՝ առաջխաղացման ցուցակներում ընդգրկելու համար, 1-ի վերաբերյալ տրվել է բացասական եզրակացություն՝ առաջխաղացման ցուցակում ընդգրկելու համար:
Վերոնշյալ բոլոր մրցույթներին մասնակցելու պարտադիր նախապայման է հանդիսացել բարեվարքության ստուգում անցած լինելը:

В 2023 году Квалификационная комиссия при Генеральном прокуроре провела 15 конкурсов, 35 аттестаций. Участвовало 256 человек
18/01/2024
Квалификационная комиссия при Генеральном прокуроре Республики Армения (далее – Комиссия) в 2023 году провела 38 заседаний:
• Один открытый конкурс на замещение вакантных должностей  прокуроров.
Для участия в открытом конкурсе 102 человека подали заявки, из них не явилось 32 человека. По 13 из 70 претендентов, комиссия дала положительное заключение относительно их включения в список кандидатов на должность прокуроров. Генпрокурор включил в список кандидатов в прокуроры 13 заявителей, получивших положительное заключение. 11 человек, включенных в список кандидатов в прокуроры, окончили обучение в Академии юстиции, двое исключены.
• Два конкурса на замещение вакантных должностей прокуроров, выполняющих функции, направленные на конфискацию имущества незаконного происхождения.
На участие в двух конкурсах подали заявки 14 граждан. Комиссия дала положительное заключение в отношении 3 лиц. Приказом Генерального прокурора один был включен в список кандидатов на должность прокурора, выполняющего функции, направленные на конфискацию имущества незаконного происхождения (2 не соответствовали требованиям добросовестности) и направлен на обучение в Академию юстиции.
• 12 закрытых конкурсов на замещение вакантных должностей прокуроров и/или официального продвижения прокуроров по службе.
В 2023 году на закрытом конкурсе приняли участие 26 заявителя, из которых Комиссия представила Генеральному прокурору РА положительное заключение относительно 17 для включения в список кандидатов в прокуроры. 9 заявителей, получивших положительное заключение, также были включены в официальные списки прокуроров.
• Проведено 18 плановых аттестаций, на которых присутствовало 98 прокуроров.
Согласно решениям комиссии, 63 прокурора соответствовали должностым требованиям, 10 соответствовали должностым требованиям и были включены в официальные списки продвижения, 11 соответствовали должностым требованиям  с условием прохождения дополнительной подготовки, 2 соответствовали должностым требованиям и обратились с ходатайством к Генеральному прокурору РА о присвоении им чрезвычайного классного чина, 8 не соответствовали занимаемой должности и подали ходатайство Генеральному прокурору РА о переводе их на нижестоящую должность, 4 не соответствовали занимаемой должности и приказами Генерального прокурора РА были освобождены от занимаемых должностей.
• Согласно приказам Генерального прокурора N 189-А от 08.05.2023 и N 272-А от 27.06.2023 проведены 3 внеплановые аттестации, на которых явилось 14 прокуроров.
Согласно постановлениям комиссии, 7 прокуроров соответствовали занимаемой должности, 3 соответствовали должности, при условии прохождения дополнительного обучения, 1 не соответствовал должности и был переведен на нижестоящую должность, 3 не соответствовали занимаемой должности и приказами Генерального прокурора Республики Армения были освобождены от занимаемых должностей.
• 14 внеплановые аттестации, на которых присутствовали 34 прокурора.
По решениям комиссии в отношении 33 прокуроров было дано положительное заключение и 1 дано отрицательное заключение относительно включения в список для повышения.
Обязательным условием участия во всех вышеперечисленных мероприятиях является прохождение проверки на добросовестное поведение.